home

SPECJALISTYCZNY GABINET OKULISTYCZNY

lek. Aneta Bryl

REJESTRACJA TELEFONICZNA

508 285 770

GYC–1000 NIDEK–LASER ZIELONY FOTOKOAGULACYJNY

Laser emituje światło zielone, którego energia skierowana jest na siatkówkę. Zamienia się ona w energię termiczną, wywołującą denaturację białek, czyli fotokoagulację. Jest to sposób leczenia np. zmienionej w cukrzycy siatkówki, poprzez ,, przypalenie” patologicznych zmian lub niedokrwionej części siatkówki. Zabieg jest indywidualnie dopasowywany dla pacjenta i jego schorzenia . Czasem przed wykonywaniem laseroterapii siatkówki konieczne jest dodatkowo wykonanie badania – angiografii fluoresceinowej, w celu zaplanowania laseroterapii.

Jak wygląda laserowanie siatkówki z punktu widzenia pacjenta?

Pacjent podczas laserowania siedzi z podpartą brodą o podbródek urządzenia, nie ma bezpośredniego kontaktu z laserem. Zabieg wymaga zastosowania kropli rozszerzających źrenicę oraz znieczulenia miejscowego w postaci kropli i żelu, czasem injekcji okołogałkowej. Do laserowania siatkówki wykorzystuje się specjalistyczne soczewki zakładane bezpośrednio na oko, dzięki którym ogniskuje się odpowiednio wiązkę lasera.

LASER OKULISTYCZNY YC – 1800

Laser neodynomowy YAG jest laserem powodującym fotodysrupcję, czyli rozerwanie tkanki. Emituje on promieniowanie w zakresie bliskiej podczerwieni o długości fali 1064 nm. Efektem tego działania jest przecięcie tkanki. Stąd jego zastosowanie do wykonania kapsulotomii tylnej po operacji zaćmy, lub irydotomii w oku.

Co to jest kapsulotomia?

Operacja zaćmy polega na usunięciu soczewki własnej z oka i jednoczasowym wszczepieniu wewnątrzgałkowej sztucznej soczewki. Wszystkie metody operacyjne zaćmy, pozostawiają torebkę tylną własnej soczewki, ażeby sztuczna soczewka, miała miejsce oparcia i nie ,,zatonęła” w ciele szklistym. Jednak po kliku miesiącach, bądź latach pozostawiona torebka tylna również włóknieje – pacjent odczuwa to jako nawrót widzenia za mgłą. Mówi się wtedy o zaćmie wtórnej. Można wówczas przywrócić znów pełne widzenie poprzez wykonanie kapsulotomii, czyli laserowego wycięcia otworu w zwłókniałej torebce tylnej.

Jak przygotować się do kapsulotomii?

Zabieg wymaga zastosowania kropli rozszerzających źrenicę, po których na krótko pogarsza się widzenie. Jest całkowicie bezbolesny. Trwa około 10-15 min. Pozycja pacjenta przy wykonywaniu lasera jest siedząca, z podpartą o podbródek urządzenia brodą. Po wykonanym laserze pacjent przez minimum 7 dni przyjmuje w domu krople przeciwzapalne zaordynowane przez lekarza okulistę.